Download
Графік технічного обслуговування контрольно-вимірювальної техніки на 2024 р.
Untitled.FR11.pdf
Adobe Acrobat Document 509.8 KB
Download
Наказ "Про функціонування системи онлайн - моніторингу споживання енергоресурсів"
Наказ № 1-Аг від 01.01.2024.pdf
Adobe Acrobat Document 399.1 KB
Download
Додаток 1 до наказу План заходів.pdf
Adobe Acrobat Document 410.4 KB
Download
Додаток 2 до наказу План управління ризи
Adobe Acrobat Document 382.3 KB

З метою популяризації та пропаганди економічних та соціальних переваг енергозбереження, виховання у дітей заощадливого ставлення до використання ресурсів у Сумському ДНЗ № 36 "Червоненька квіточка" проведено Тиждень енергозбереження. Діти отримали багато корисної та пізнавальної інформації щодо економного використання води, тепла, електроенергії, усвідомили, що енергію треба споживати розумно, а головне, що маленьке зусилля кожного рятує навколишнє середовище!

Download
Наказ про проведення Тижня енергозбереження
про проведення Тижня енергозбереження.pd
Adobe Acrobat Document 268.2 KB
Download
Рішення про затвердження нової редакції Концепції системи енергетичного менеджменту.
1.pdf
Adobe Acrobat Document 475.9 KB
Download
Програма підвищення енергоефективності в бюджетній сфері СМТР на 2020-2022 р.
3.pdf
Adobe Acrobat Document 304.9 KB

Прості методи економії

Більшість з нас постійно марно прагнуть знизити витрати електроенергії. На жаль, це вдається далеко не всім. І причина криється просто в неправильному визначенні основних джерел її споживання. Статистика показує, що основна кількість електрики споживають холодильники і морозильні камери — до 27%. Далі слідують електроплити (21%), освітлення (18%), пральні машинки (15%), теле – і радіоприлади (11%), інші пристосування (8%).

Це всього лише теоретично приблизні показники. Для кожної родини вони можуть відрізнятися. Визначити правильний джерело споживання електрики можна за допомогою вимірів. Виконати їх можна кількома способами:

·                   порахувати середнє споживання електроенергії, яке вказує виробник електроприладів;

·                   вимірювати споживання струму навантаження;

·                   використовувати для вимірювання домашні ватметри.

Використовувати заявлене споживання електроенергії для розрахунків не завжди правильно, оскільки важливу роль тут відіграє технічний стан самого приладу. Найчастіше його знос може спричинити за собою додатковий витрата електрики.

Застосовувати спеціальні вимірювальні прилади також не завжди так просто як здається. Тут необхідно володіти навичками їх використання. Але зате ви сміливо можете використовувати экономитель без досвіду.

 

А ось застосування домашніх ватметрів практикується вже не перший рік. Прилад являє собою лічильник, який з’єднує розетку і вилку електроприладу. 

Для відображення споживаної енергії необхідно просто включити пристосування, і всі необхідні дані з’являться на дисплеї. Сьогодні кожна доросла людина може користуватися таким лічильником.

Холодильники та морозильні камери

Холодильники і морозильні камери стоять на першому місці в списку приладів, які використовують максимальну кількість електроенергії. Необхідно відзначити, що кожному при виборі обладнання в першу чергу слід звертати увагу на маркування енергоефективності, яку вказує виробник.

Так, мінімальна кількість електроенергії споживають прилади, клас ефективності яких «А», максимальне — з класом «G». Ці значення визначаються в результаті тривалих точних досліджень. Правда, їх значення слід розцінювати як свідчення за рік безперервної роботи.

Навіть для таких пристроїв, які споживають мінімальну кількість електрики, можна створити всі умови для того, щоб воно стало максимальним. Ось кілька простих порад, як запобігти:

· холодильники і морозильні камери будуть працювати в прохолодних приміщеннях або кімнатах. Так, холодильник буде служити додатковим обігрівачем, виділяючи тепло, отримане від теплих продуктів, які зберігаються в ньому. Якщо ви придбали окрему морозильну камеру, тоді краще всього розташувати її в іншому приміщенні будинку. Наприклад, в коморі, оскільки на кухні цілком достатньо одного холодильника;

·  не кладіть в холодильник теплі продукти і каструлі, а також стежте за тим, щоб не тримати двері відчиненими тривалий час. Такі дії негативно позначаються на роботі приладу і приводять до додаткової витрати електроенергії;

·  розморожувати рибу або м’ясо перед приготуванням також краще в холодильнику. Це забезпечить додаткову економію.

Електричні плити

Як показує статистика, такі електроприлади знаходяться на другому місці в списку найбільш ресурсномістких пристроїв. Якщо у вас немає можливо уникнути використання такого приладу, вам слід приділяти особливу увагу догляду за його технічним станом, а також дотримуватися наших простих порад:

· слідкуйте за тим, щоб посуд, в якій їжа розігрівається, мала плоске дно і щільно прилягала до основи нагрівального елемента. Зайві «прогалини» призведуть до втрати тепла. Витрати енергії на обігрів повітря в приміщенні набагато більші, ніж для підігріву їжі;

· використовуйте тільки таку посуд, кришки якої щільно притискаються до неї. Зайвий вихід тепла і пари з посуду вимагає більшого часу для готування їжі, і, як наслідок, більшої витрати електроенергії;

· якщо ви користуєтеся електричною духовкою, намагайтеся використовувати її ресурс максимально. Тобто не потрібно кожен день готувати за два невеликих пиріжка;

·  економніше буде закип’ятити воду в одній великій ємності, ніж у декількох маленьких.

Також ознайомтеся з інструкцією виробника. Часто там можна знайти багато дієвих порад. Зазвичай вони звертають вашу увагу на те, як потрібно готувати їжу таким чином, щоб засіб не нагрівало навколишній простір.

Освітлювальні прилади

Лідируючу позицію в списку використовуваних для освітлення квартир та будинків ламп займають прості лампи розжарювання. Ні для кого не секрет, що вони не виділяють тривалим періодом роботи. Але умільці придумали кілька простих схем, за допомогою яких його можна пролити. Тільки для цього необхідно володіти мінімальними навичками роботи з електроприладами та електричними ланцюгами. Такі схеми можна легко знайти в інтернеті.

Люмінесцентні лампи значно перевершують лампи розжарювання по кількості споживаної енергії на користь економії. Правда, для цього необхідно підтримувати певні умови роботи. Інакше вся економія для вас буде полягати лише у придбанні нових енергозберігаючих лампочок на зміну перегорілим.

Регулятори рівня освітлення в залежності від часу доби або від зовнішнього рівня освітленості, диммери, які регулюють яскравість, прилади, що впливають на плавний розігрів ниток розжарювання — всі ці речі не варто використовувати з енергозберігаючими лампами. Такі лампочки призначені для безперервної тривалої роботи, а не для того, щоб часто вмикали і вимикали.

Єдиний недолік таких ламп - дві нитки розжарювання, які розташовані всередині кожної з них. Рано чи пізно вони перегорять, і вам доведеться купувати нову. Яка, до речі, не так дешево коштує. Її ціна є другим недоліком.

Індукційні лампи являють собою наступне покоління енергозберігаючих лампочок. Використовуючи їх, ви не зіткнетеся з тим, що вони будуть періодично перегорить. При їх виробництві використовуються ті ж матеріали, що і при виробництві люмінесцентних ламп, тільки працюють вони за іншим принципом. 

Перша особливість таких ламп — абсолютно герметична колба з металевою основою. Всередині вона наповнена таким же газом, як і енергозберігаюча лампа. Енергія, яка надходить на первинну обмотку, перетворюється в світ після контакту з цієї самої внутрішньої середовищем. Вартість таких ламп на порядок вище, ніж у попередніх. Це обумовлено складністю технологічного процесу виробництва цих освітлювальних пристосувань.

Насамкінець необхідно зазначити, що економія на освітленні в кожній квартирі або будинку повинна починатися з планування розміщення освітлювальних пристосувань так, щоб максимально використовувати природне освітлення сонця.

Пральні машинки

Ці побутові прилади піддаються такій же класифікації енергоефективності, як і холодильники та морозильні камери. При купівлі обладнання зверніть увагу на заявлений виробником клас «А» є найбільш економним, «G» найбільш енергоємним.

Сучасні виробники часто роблять акцент на виробництві малогабаритних моделей пральних машин, які призначені, в першу чергу, для невеликих сімей. Такі пристрої дозволяють виробляти прання з мінімальними витратами електроенергії і не накопичувати брудну білизну.

Також зверніть увагу на моделі, які проводять прання ультразвуком. Вони вважаються найбільш економними.

Такі ж показники енергоефективності використовуються при виробництві посудомийних машин. В сучасних умовах високих тарифів на електроенергію багато виробників дають можливість використовувати програми економії. Наприклад, режим неповного завантаження посудомийної машинки.

Теле – і радіоприлади, мультимедіа

 

Телевізори, в яких використовується електронно-променева трубка, використовують найбільшу кількість електроенергії. На щастя, сьогодні такими пристроями не користується практично ніхто.

Не забувайте вимикати електроприлад.

А ось основна помилка більшості людей відносно роботи мультимедійних пристроїв полягає в тому, що в сплячому або режимі очікування електроенергія також використовується. Це обумовлено роботою блоку живлення, який підтримує роботу схем або зберігає пам’ять. Погодьтеся, що вимкнути прилад з мережі не складає ніяких труднощів. Якщо порахувати витрати за день, то ця цифра буде дуже маленькою, але от за рік може набігти кругла сума.

Також слід звернути увагу на комп’ютерну техніку. Сучасний ноутбук порівняно з сучасним комп’ютером споживає у п’ять разів менше енергії — 80 Вт проти 400 Вт.

Інша техніка

Інша дрібна побутова техніка, навіть при рідкісному використанні, при правильному зверненні дозволить вам економити чимало електрики. Наприклад, пилосос буде споживати набагато менше енергії, якщо ви потурбуєтеся про заміну фільтрів на нові і чисті. Електром’ясорубка набагато простіше і швидше впорається з теплим м’ясом чи іншими продуктами, ніж з не до кінця розмороженими.

Дбайливе ставлення до електроенергії не вимагає багато зусиль

Якщо ви вирішили придбати мультиварку, ознайомтеся з пропозиціями скороварок. Вони працюють за єдиним принципом, тільки в другому випадку використовується пар, який потім не викидається в повітря, в результаті чого забезпечується більш швидке приготування.

Отже, економити електроенергію можна навіть без повного переоснащення електроприладів та освітлення в будинку або використання экономителя. Достатньо просто дотримуватися простих правил експлуатації і слідувати нашим радам.

 

Якщо вам відомі інші методи економії електрики, поділіться своїми коментарями.

Усі заходи, які може здійснити громадянин для покращення власного побуту за нових умов, можна розділити на чотири напрями:

1. Заощадження ресурсів: води, газу, тепла тощо. Для цього потрібно просто відкоригувати побутові звички та здійснити прості заходи, наприклад, налагодити крани та встановити тепловідбивні екрани за радіаторами.

2. Утеплення приміщення. Наприклад, заміна чи заклеювання вікон, проведення теплоізоляції даху, модернізація системи вентиляції тощо.

3.  Встановлення приладів обліку. Це дозволить платити лише за спожиті ресурси.

4. Перехід на більш сучасні, енергозберігаючі та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій. Наприклад, заміна газового котла твердопаливним за допомогою програми державного кредитування, і встановлення вітрогенераторів.

 

 

Заощаджуємо гарячу воду

1.     Закривати воду, якщо не користуєтеся водою тут і зараз. Немає нічого складного в тому, щоб закрити кран під час гоління, чищення зубів, зняття шкірки з овочів і фруктів. Якщо простіше не думати про це – варто встановити електронний змішувач. Тоді вода литиметься лише тоді, коли хтось підноситимете руки або посуд.

. 2. Ощадливіше користуватися змішувачем у вигляді ручки, ніж стандартними двома кранами. Можна встановити комфортну температуру, вмикати та вимикати кран одним рухом, а не крутити крани щоразу, марно витрачаючи воду та гаючи час.

   3. Необхідно стежити за станом сантехніки та вчасно ремонтувати її. З крану, що протікає, щомісяця виливаються сотні та тисячі літрів води. Це дорівнює кільком ваннам.

4. Якщо в будинку центральне водопостачання, то варто встановити лічильники на воду, як гарячу, так і холодну. Інакше людина сплачуватиме з власної кишені за кожен прорив на трасі або за сусіда, який не відремонтував свій кран.

5.  Приймати душ економніше, ніж ванну. Через насадки, які розпилюють воду, витратиться у кілька разів менше води.

6. Для заощадження води під час миття посуду варто встановити подвійну раковину. Тоді можна мити посуд в одній частині, а полоскати – в іншій.

7. Не рекомендується розморожувати продукти – м’ясо, рибу - під струменем. Це не лише марне витрачання води та тепла, але й знищення корисних речовин продуктів.

8. Слід використовувати побутові прилади, які заощаджують працю, час та ресурси. Наприклад, автоматичні пральні машини, посудомийні машини тощо.

9.  Необхідно перекривати вентиль для води, якщо приміщення залишають на кілька днів.

 

Заощаджуємо електроенергію

 

        1.    Вимикати світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті.

  2. Використовувати енергоефективні лампочки. Варто встановити світлодіодні (LED) енергозберігаючі лампочки, які не містять шкідливих речовин.

       3.   Датчики руху – можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна. У багатоквартирних будинках їх варто встановити у коридорах, під’їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку – біля дверей та на подвір’ї.

      4.   Енергозберігаючі побутові прилади мають маркування «А» чи «А+». Холодильник такого класу споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки «В».

5.  5. Режим очікування для комп’ютера доречний, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч. Слід вимикати пристрої, якими ніхто не користується. А ще краще – вимикати взагалі штекер з розетки. Це не лише дозволить заощадити електроенергію, але й вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії. Можна також встановити автоматичні вимикачі.

6. 6. Не можна залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.

1.   7. Холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожуйте ці прилади. Треба стежити за тим, щоб дверцята були щільно закритими.

2. 8. Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, а по-друге, вона нагріє інші продукти, і вони можуть зіпсуватися.

3.  9. Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.

4. 10. Прості побутові речі часто зберігають значну кількість газу та електроенергії. Наприклад, холодильник повинен розташовуватися подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів, а сучасні пристрої для приготування їжі, наприклад, мультиварки, дають змогу готувати 2-3 страви одночасно , що зберігає як газ, так і електроенергію.

 

5.  11. Використовуйте НВЧ-печі, МХ-печі та індукційні плити – вони працюють швидко та економічно.

 

Заощаджуємо тепло і газ

 

 1. Тепловий лічильник в квартирі, що підключена до центрального опалення, дає змогу відслідкувати скільки тепла ви отримали та платити тільки за цю кількість.

 2. Термостатичний вентиль на радіатор дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі чи окремій кімнаті.

 3. Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що отоплюється і його слід вимикати, якщо нікого немає в будинку.

4. Опалювальні прилади та радіатори будуть більш ефективними, якщо їх не затуляти меблями, важкими шторами, одягом чи декоративними панелями.

5. Система “тепла підлога” – спосіб підвести тепло саме туди, де воно найбільше потрібно. Наприклад, під робочий стіл або на ділянку підлоги, де ходять мешканці.

6. Перед початком кожного опалювального сезону слід перевіряти систему. Варто усунути повітряні пробки, відремонтувати місця можливого протікання, звертаючи особливу увагу на місця з’єднань частин системи. Це дозволить уникнути проривів  під час експлуатації системи у холодний період.

7. Газову колонку або бойлер, які відпрацювали 15-20 років, варто замінити, бо з часом ці пристрої втрачають ефективність.

8. Більша частина тепла з будинку втрачається трьома шляхами: через двері та вікна, через дах та через зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант, який може обрати кожен - утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з оселі.

9. Вікна з подвійним або потрійним заскленням у кілька разів зменшують втрати тепла.

10. Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх та бічні стики між дверима і стіною.

11. Щільні штори допомагають утримувати тепло в оселі, але заважають надходженню тепла з радіаторів.

12. Товстий килим знижує тепловитрати, які йдуть через підлогу.

13. Модернізація системи вентиляції, а саме рекуперація тепла, – це реальний спосіб економії.

Зменшення втрат тепла шляхом утеплення

 

Утеплення огороджувальних конструкцій. Огороджувальні конструкції – це стіни, фундаменти, стелі, горища, підвали тощо. Використовуйте для їхнього утеплення такі матеріали, як пінополістирол, екструзійний пінополістирол, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі фарби. Непоганий варіант – спеціальні кількашарові системи утеплення.

Утеплення конструкцій, які відкриваються. Це вікна, кватирки, двері, балкони. Встановлюйте двокамерні склопакети у вікна та на балконах. Коли будете замінювати вхідні двері, підганяйте їх за розміром та утеплюйте усі стики. Старі двері можна використати як додаткові (подвійні двері), якщо це конструктивно можливо.

 

Встановлення індивідуальних (модульних) теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається. Після якісних утеплювальних робіт може виявитися, що вам просто не потрібна та кількість тепла, яку постачає централізована мережа. І тому ви знову будете випускати тепло назовні, але тепер не через протяги, а через відкриті вікна. Цю проблему допоможе вирішити встановлення термостатичного вентиля на радіатор, який дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі або окремій кімнаті Як його поставити ­– читайте у відповідному розділі.